- White Pocket Envelope
- 229 x 162mm (C5)
- Sealing Type: Self Seal
- 90gsm
- StockCode: 40079BL
<
>
Blake Purely Everyday (C5) Pocket Self Seal (229mm x 162mm) 90g/m2 White Window Envelopes (Pack of 500)
Product Code: SKU-2172301
Product Unit: Each
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | C5 |
| Envelope Grade | Medium Weight |
| Environment Support | PEFC Certified Product |
| Flap Position | Short Edge |
| Dimensions | 229x162mm |
| Closure | Self Seal |
| Gusset | No Gusset |
| Grammage | 90gsm |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Window Size | 45x90mm |
| Window Position | 60mm Up, 20mm From Left |
Product Information
| Type | Envelope |
Description
All the sizes you will ever need are covered in this vast array of envelope products, not only that but numerous substrates and sealing possibilities give unbounded options for your everyday envelope requirements.
Alternative Products
-
Product Code: WX351691 Stock Available
-
Product Code: WX3469408 Stock Available
-
Product Code: WX3406735 Stock Available
-
Product Code: SKU-1573969
-
Product Code: 6709969 Stock Available
-
Product Code: GOSC5159 Stock Available
-
Product Code: GOSC5M94 Stock Available
-
Product Code: FS93791213 Stock Available
-
Product Code: GOSC5W313 Stock Available
-
Product Code: FS94041191 Stock Available
-
Product Code: FS94040625 Stock Available
-
Product Code: FSM9001782 Stock Available
-
Product Code: BLK9300337 Stock Available
-
Product Code: KF0271868 Stock Available
-
Product Code: C519075003017 Stock Available
-
Product Code: C519075002037 Stock Available
-
Product Code: KF07559388 Stock Available
-
Product Code: KF714631038 Stock Available
-
Product Code: KF34691346 Stock Available
-
Product Code: KF3442174 Stock Available
-
Product Code: KF34061867 Stock Available
Reviews
No Reviews