- C5 size (229x162mm)
- Made from lightweight 90gsm paper
- Window size of 100x40mm
- Window position 65mm in from left-hand side, 25mm up
- Press seal closure - meaning that all you have to do is apply the two glued flaps together to form an instant bond
- Pocket envelope type, therefore the flap is on the short edge of the envelope
- Opaque interior for security
- Pack of 500 envelopes
- White self seal opaque envelope window
- Window 90x45mm 57in 20up
- Handy self seal closure
- PEFC
<
>
5 Star Value Envelopes Pocket Press Seal Window 90gsm C5 229x162mm White [Pack 500]
89 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | C5 |
| Envelope Grade | Medium Weight |
| Environment Support | PEFC Certified |
| Flap Position | Short Edge |
| Dimensions | 229x162mm |
| Closure | Press Seal |
| Grammage | 90gsm |
| Gusset | No Gusset |
| Manufacturer | The OT Group |
| Material | Paper |
| Window Size | 90x45mm |
| Window Position | 65mm in from left-hand side, 25mm up |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Other Envelopes |
Description
5 Starâ„¢ Value white C5 pocket envelopes. These envelopes are made from lightweight 90gsm paper and feature a window, allowing you to clearly display the address of your correspondent. They feature a press seal, meaning that all you have to do is apply the two glued flaps together to form an instant bond. This pack contains 500 envelopes.
Alternative Products
-
Product Code: WX3516159 Stock Available
-
Product Code: WX3469542 Stock Available
-
Product Code: 6709969 Stock Available
-
Product Code: GOSC589 Stock Available
-
Product Code: GOSC5M23 Stock Available
-
Product Code: FS93791214 Stock Available
-
Product Code: FS9404061 Stock Available
-
Product Code: FSM900178 Stock Available
-
Product Code: C519075003042 Stock Available
-
Product Code: C519075002059 Stock Available
-
Product Code: KF71463429 Stock Available
-
Product Code: KF3469462 Stock Available
-
Product Code: KF344279 Stock Available
-
Product Code: KF3406464 Stock Available
Reviews
No Reviews
