- C5 size (229x162mm)
- Made from lightweight 90gsm paper
- Window size of 100x45mm
- Window position 60mm in from LHS, 24mm up
- Self seal closure - contains a strip of gum on each flap which when pressed together forms an instant bond
- Pocket envelope type, therefore the flap is on the short edge of the envelope
- 100% recycled
- Pack of 500 envelopes
<
>
5 Star Recycled C5 Window Pocket Envelope Self Seal 90gsm 229x162mm White (Pack of 500) 940406
25 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | C5 |
| Closure | Self Seal |
| Dimensions | 229x162mm |
| Flap Position | Short Edge |
| Envelope Grade | Light Weight |
| Material | Paper |
| Manufacturer | The OT Group |
| Grammage | 90gsm |
| Gusset | No Gusset |
| Window Position | 60mm in from LHS, 24mm up |
| Window Size | 100x45mm |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Other Envelopes |
Description
5 Starâ„¢ Eco white C5 envelopes. These envelopes are made from 100% recycled lightweight 90gsm paper. They also feature a window, allowing you to clearly display the address of your correspondent. This pack contains 500 envelopes.
Alternative Products
-
Product Code: WX351691 Stock Available
-
Product Code: WX3469408 Stock Available
-
Product Code: SKU-1573969
-
Product Code: 6709969 Stock Available
-
Product Code: GOSC5159 Stock Available
-
Product Code: GOSC5M94 Stock Available
-
Product Code: FS93791213 Stock Available
-
Product Code: GOSC5W313 Stock Available
-
Product Code: FSM9001782 Stock Available
-
Product Code: C519075003017 Stock Available
-
Product Code: C519075002037 Stock Available
-
Product Code: KF714631038 Stock Available
-
Product Code: KF34691346 Stock Available
-
Product Code: KF3442174 Stock Available
-
Product Code: KF34061867 Stock Available
Reviews
No Reviews
