- Premium quality lever arch files with a plastic covering for increased durability
- New finish on plastic covering
- Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability
- Slotted covers provide added file stability when in use
- Supplied complete with compressor bar
- 70mm spine width
- A4
- Black
<
>
5 Star Premium Lever Arch File A4 70mm Spine Polypropylene Black (Pack of 10) 340336
145 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% Biodegradable |
| File Colour | Black |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 70x318x290mm |
| Capacity | 560 Sheets |
| Manufacturer | Spicers |
| Laminated | No |
| Material | PP On Board |
| Mechanism Size | 70mm |
| Orientation | Portrait |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Recycled Percentage | Greater than 50% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Spine Width | 70mm Spine |
| Weight | 450g |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Description
Premium quality lever arch files with a plastic covering for increased durability. New finish on plastic covering. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. 70mm spine width. A4. Black. Packed 10.
Alternative Products
-
Product Code: WX10102979 Stock Available
-
Product Code: SKU-41221575 Stock Available
-
Product Code: SKU-4122141
-
Product Code: SKU-4826013
-
Product Code: FS838640218 Stock Available
-
Product Code: FS423695298 Stock Available
-
Product Code: FS332861
-
Product Code: BX145010298 Stock Available
-
Product Code: LZ10109559 Stock Available
-
Product Code: KF20038328 Stock Available
-
Product Code: KF20029129 Stock Available
-
Product Code: KF20019658 Stock Available
-
Product Code: KF200011780 Stock Available
-
Product Code: ES8077935 Stock Available
-
Product Code: ES8067029 Stock Available
-
Product Code: FS297498144 Stock Available
Reviews
No Reviews
