- Grey cloud effect paper over strengthened board, for a durable file
- Laminate/ POB
- Adhesive label
- Accredited FSC certification
- Comes with compressor for added security
- Reinforced bottom edge to avoid scuffs and for greater durability
- Finger hole for easy retrieval from shelf
<
>
5 Star Lever Arch File A4 70mm Spine (Pack of 10) 297498
175 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Size | A4 |
| File Colour | Cloudy Grey |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 70x318x290mm |
| Capacity | 560 Sheets |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Recycled Percentage | Greater than 50% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Mechanism Size | 70mm |
| Orientation | Portrait |
| Material | Paper On Board |
| Manufacturer | The OT Group |
| Laminated | No |
| Spine Width | 70mm Spine |
| Weight | 430g |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Description
Lever arch files with a cloud effect paper covering over a high quality board. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. Spine label for easy identification of contents. 70mm spine width. A4. Packed 10.
Alternative Products
-
Product Code: WX10102373 Stock Available
-
Product Code: FS83864030 Stock Available
-
Product Code: FS423695250 Stock Available
-
Product Code: FS340336114 Stock Available
-
Product Code: FS33286165 Stock Available
-
Product Code: BX096859 Stock Available
-
Product Code: LZ10809522 Stock Available
-
Product Code: LZ10109528 Stock Available
-
Product Code: KF20038
-
Product Code: KF20029180 Stock Available
-
Product Code: KF2001979 Stock Available
-
Product Code: KF200013985 Stock Available
Reviews
No Reviews
