- Supplied complete with compressor bar
- Laminate/ POB
- Adhesive label
- Accredited FSC certification
- Slotted covers provide added file stability
- Reinforced bottom edge for greater durability
- Finger hole for easy retrieval from shelves
<
>
5 Star Lever Arch File Foolscap 70mm Spine Black (Pack of 10) 332861
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | Foolscap |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Black |
| Dimensions | 70x364x296mm |
| Capacity | 70mm - approx. 560 Sheets |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Recycled Percentage | 75% |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 70mm |
| Material | Paper On Board |
| Laminated | No |
| Manufacturer | The OT Group |
| Spine Width | 70mm Spine |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Description
Lever arch files with a brightly coloured paper covering over a high quality board. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. Spine label for easy identification of contents. 70mm spine width. Foolscap. Black. Packed 10.
Alternative Products
-
Product Code: WX10102979 Stock Available
-
Product Code: SKU-41221575 Stock Available
-
Product Code: SKU-4122141
-
Product Code: SKU-4826013
-
Product Code: FS838640218 Stock Available
-
Product Code: FS423695298 Stock Available
-
Product Code: FS340336145 Stock Available
-
Product Code: LZ1082957 Stock Available
-
Product Code: KF20038328 Stock Available
-
Product Code: KF20029129 Stock Available
-
Product Code: KF20019658 Stock Available
-
Product Code: KF200011780 Stock Available
-
Product Code: ES808784 Stock Available
-
Product Code: FS297498144 Stock Available
Reviews
No Reviews
