- Premium quality 315gsm manilla
- Full flap pocket wallet suitable for filing documents
- 35mm gusset holds up to 350 sheets
- Full flap provides additional security for contents
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Perfect for legal, professional and financial services users
- Size: foolscap
- Colour: yellow
- Pack of 50
<
>
Exacompta Guildhall Full Flap Pocket Wallet Foolscap Yellow (Pack of 50) PW2-YLW
28 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: GOSC4M98 Stock Available
-
Product Code: FS2951791 Stock Available
-
Product Code: FS297625423 Stock Available
-
Product Code: RS520113 Stock Available
-
Product Code: JDE2726670 Stock Available
-
Product Code: GH1402229 Stock Available
-
Product Code: BC1000212020 Stock Available
-
Product Code: BC100013808 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Full Flap |
| Dimensions | 350x242mm |
| Country of Origin | UK |
| Closure | Tuck-In Flap |
| Capacity | Up to 300 sheets (35mm) |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Archival Quality | DIN6738 - 50 year archival quality |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | ExaClair Limited |
| Grammage/Thickness | 315gsm |
| Style | Single Pocket Wallet |
| Wallet Weight | Heavyweight |
| Weight | 70g |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Wallet |
Description
This Exacompta Guildhall pocket wallet is made from premium quality 315gsm manilla and features a full flap for additional security of contents. The wallet has a 35mm gusset and can hold up to 350 sheets of A4 or foolscap paper. This pack contains 50 yellow wallets, ideal for colour coordinated filing.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
