- Size: 356 x 254mm (10 x 14 inches)
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Perfect for legal, professional and financial services users
- Pocket wallets designed for legal briefs
- Made from premium quality 315gsm manilla
- 35mm pocket holds up to 180 sheets
- Colour: buff
- Pack of 50
<
>
Exacompta Guildhall Brief Size Pocket Wallet 14x10in Buff (Pack of 50) PW3-BUF
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Buff |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | Blue Angel Certified |
| Flap Size | Full Flap |
| Dimensions | 356x254mm |
| Country of Origin | UK |
| Capacity | 35mm |
| Closure | Tuck-In Flap |
| Biodegradable | 100% Biodegradable |
| Archival Quality | DIN6738 - 50 year archival quality |
| Recycled Product | 100% Recycled Material |
| Material | Manilla |
| Manufacturer | ExaClair Limited |
| Grammage/Thickness | 315gsm |
| Style | Legal Wallet |
| Weight | 70g |
Product Information
| Brand | Guildhall |
| Type | Wallet |
Description
This Exacompta Guildhall legal wallet is made from premium quality 315gsm manilla and features a 35mm pocket, which can hold up to 180 sheets. Sized for legal briefs, each wallet measures 356 x 254mm (10 x 14 inches). This pack contains 50 buff legal wallets, ideal for colour coordinated filing.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
