- Single straight desks 800mm deep with adjustability from 675mm to 1300mm
- Powerful twin motors raise and lower the desktop at a 39db noise level
- Available with silver, black or white three tiered leg columns
- 25mm desktops available in beech, oak, white, walnut and white with oak edging
- Height adjustment is made through a twin motor for fast, fluid movement with a maximum weight loading of 160kg
- Manufactured to comply with standards BS EN 527-1, BS EN 527-2 & BS EN 527-3 & also EN 13849-1:2015, EN 60204-1:2006, EN 60335-1:2012/A11:2014, EN 62233:2008, EN 50581:2012
- StockCode: EVT-1600-S-GO
<
>
Elev8 Touch straight sit-stand desk 1600mm x 800mm - silver frame and grey oak top
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Material | Wood |
| Desk Depth | 800mm |
| Dimensions (WxDxH) | 1600x800x650-1250mm |
| Manufacturer | Dams International |
| Leg Type | T Leg |
| Frame Colour | Silver |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Style | Sit Stand Desks |
| Top Colour | Grey Oak |
| Size | 1600mm |
Product Information
| Brand | Elev8 |
| Type | Office Desks |
Description
The Elev8 Touch desking range provides the ideal solution to address the issue of employees who have a sedentary desk job who do not spend enough time standing during the working day. Sit-Stand desks create an environment where colleagues can collaborate at standing meetings before adjusting their desk back to a seated height to continue with their routine tasks.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
