- Plenty of space for documents and files
- Unbreakable polycarbonate construction
- Wall-mounted document file pocket
- Nest with other Wall File Pockets to save space
- Designed for A4 (210x297mm) documents
- Dimensions: W365 x H185 x D75mm
<
>
Deflecto Non-Breakable Wall File Pocket A4 (Unbreakable polycarbonate construction) Clear
15 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: TX510362953 Stock Available
-
Product Code: FS295640206 Stock Available
-
Product Code: FS295276853 Stock Available
-
Product Code: FS33003897 Stock Available
-
Product Code: SK0234421 Stock Available
-
Product Code: BC1000212020 Stock Available
-
Product Code: 3M231622071 Stock Available
-
Product Code: 246.01
Product Details
General Information
| Colour | Clear |
| Capacity/Pockets | 1 Pocket |
| Dimensions | WxDxH: 365x75x185mm |
| Dimensions (WxDxH) | 365x85x75mm |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | Deflecto Europe |
| Material | Plastic |
| Orientation | Landscape |
| Material Thickness | 2.6mm |
| Pocket Size | A4 |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Weight | 214g |
Product Information
| Brand | Deflecto |
| Type | Wall Pocket |
Description
The handy Deflecto Clear Wall File Pocket is made of unbreakable polycarbonate and has been designed for heavy duty use. You can nest two or more file pockets vertically on a wall to save even more space and provide storage for tons of documents, great for keeping desks clear or freeing up space in filing cabinets.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
