- For A4 and foolscap literature
- Can be wall-mounted or hung over screens and partitions
- Wall mounting kit supplied - screen hanging bracket not included
- Can be combined to create tiered pockets
- Made from durable polystyrene
- W380 x H180 x D105mm
<
>
Deflecto Graphite Literature File Landscape A4+ CPO74YTGRA
12 Stock Available
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
-
Product Code: TX89209998 Stock Available
-
Product Code: FS296883277 Stock Available
-
5 Star Recycled Half Flap Document Wallet Foolscap 250gsm Capacity 32mm Assorted (Pack of 50) 501785Product Code: FS501785154 Stock Available
-
Product Code: KF260424108 Stock Available
-
Product Code: JDE6685756 Stock Available
-
Product Code: JDD66174141 Stock Available
-
Product Code: FS2962044121 Stock Available
-
Product Code: GL522113749 Stock Available
-
Product Code: BC1000211966 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Capacity/Pockets | 1 Pocket |
| Country of Origin | China |
| Dimensions (WxDxH) | 380x105x180mm |
| Orientation | Landscape |
| Material Thickness | 2.5mm |
| Pocket Size | A4 Pockets |
| Material | Polystyrene |
| Manufacturer | Deflecto Europe |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Weight | 303g |
Product Information
| Brand | Deflecto |
| Type | Wall Mounted |
Description
Display and organise your files efficiently with this Deflecto landscape literature file. Sold separately, extra files can be purchased to create a tiered filing system that can be wall-mounted or hung over screens and partitions. Great for attaching to a desk-adjacent wall, the files can be used to keep important documents organised and close at hand. Made from strong polystyrene, the files are larger than the average A4 can therefore can be used to file odd-sized documents.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
