- Large contoured seat with waterfall front
- Two lever infinite lock any position mechanism
- Soft Bonded Leather
- Solid robust frame
- Matching chrome 5 star base, frame and arms
- Fixed padded arms
<
>
Classic Executive Chair Medium Back Tan
78 Stock Available
Select Product Options:
Colour: Tan
Back Height: Medium
Feet: Castors
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Brown |
| Material | Bonded Leather |
| Adjustable Headrest | No |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Back Height | 530mm |
| Base Finish | Chrome |
| Back Width | 460mm |
| Back Type | Medium |
| Back/Seat Action | 2 Lever |
| Chair Colour | Tan/Chrome |
| Dimensions | 600x630x980-1080mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Executive |
| Seat Depth | 510mm |
| Seat Colour | Tan |
| Seat Height | 475-575mm |
| Seat Width | 470mm |
| Seat Slide | No |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Type of Arm | Fixed |
| Warranty | 2 Year |
| With Headrest | No |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 18.5kg |
Product Information
| Brand | Adroit |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
