- Posture chair – approved by a UK Chiropractic Doctor
- Height adjustable ratchet backrest with pump up lumbar support
- Contoured foam seat and back for extra comfort
- Triple lever independent mechanism
- Independent seat and backrest tilt angle adjustment
- Seat slide
- Polished chrome 5 star base
- Tested to BS 5459-2
<
>
Chiro Medium Back With Height Adjustable Arms Bespoke Colour Seat Tabasco Orange
26 Stock Available
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Colour: Bespoke Tabasco Orange
Arms: With Height Adjustable Arms
Back Colour: Black
Product Details
General Information
| Colour | Orange |
| Material | Fabric |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Colour | Tabasco Orange & Black & Chrome |
| Back Height | 450-500mm |
| Back Width | 460mm |
| Back Type | Medium |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Chair Colour | Orange |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 650x590x900mm |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Seat Width | 480mm |
| Seat Height | 480-580mm |
| Seat Colour | Tabasco Orange |
| Seat Depth | 460-510mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 14.8kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
Product Information
| Brand | Chiro |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
