- Camden Mesh Task Armchair
- Arms included
- BS7176 medium hazard standard
- Comes in black or in an array of bespoke fabric options
<
>
Camden Black Mesh Chair
183 Stock Available
Select Product Options:
Colour: Black
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Fabric |
| Country of Origin | China |
| Back Height | 450mm |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 450mm |
| Chair Colour | Black |
| Dimensions | 610x610x860mm |
| Recommended Weight Limit | 120kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 11.75kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Width | 480mm |
| Seat Height | 430-530mm |
| Seat Depth | 480-520mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Camden |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
