- Light weight frame design
- Padded Seat Pad
- Soft Curved Mesh Back
- Polyurethane Armrests
- Stackable up to 4 high
<
>
Brunswick Black Frame With Arms Black Fabric Seat
186 Stock Available
Select Product Options:
Colour: Black Fabric
Frame Colour: Black
Arms: With Arms
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Black |
| Backrest Height | 380mm |
| Back Width | 450mm |
| Back Height | 380mm |
| Dimensions | 460x470x490mm |
| Frame | Metal Frame |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Colour | Black |
| Leg Type | 4 Leg |
| Leg Material | Steel |
| Weight | 6kg |
| With Arms | Yes |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Visitors Chair |
| Seat Height | 490mm |
| Seat Width | 460mm |
| Seat Depth | 470mm |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
Product Information
| Brand | Brunswick |
| Type | Visitor Seating |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
