- 50mm width to clean entire print head
- Simple to use - just slot in the back of the printer
- Genuine Brother label roll that ensures high quality results
<
>
Brother Cleaning Cassette 50mm x 2m - CK1000
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Product type | Printer cleaning cartridge |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Thermal transfer |
| Product colour | White |
| Tape width | 5.5 cm |
| Width | 65 mm |
| Depth | 79 mm |
| Height | 67 mm |
| Weight | 102 g |
| Package weight | 114 g |
| Master (outer) cases per pallet layer | 21 pc(s) |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Country of origin | Philippines |
| Master (outer) cases per pallet | 147 pc(s) |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Products per pallet | 4410 pc(s) |
| Pallet gross weight | 500.2 kg |
| Pallet gross height | 17.6 cm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Sustainability
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
