- Premium quality lever arch files with a plastic covering for increased durability
- New finish on plastic covering
- Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability
- Slotted covers provide added file stability when in use
- Supplied complete with compressor bar
- 70mm spine width
- A4
- Red
<
>
5 Star Premium Lever Arch File A4 70mm Spine Polypropylene Red (Pack of 10) 340352
102 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% Biodegradable |
| File Colour | Red |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 70x318x290mm |
| Capacity | 560 Sheets |
| Manufacturer | VOW |
| Laminated | No |
| Material | PP On Board |
| Mechanism Size | 70mm |
| Orientation | Portrait |
| Recycled Product | Minimum 70% Recycled Material |
| Recycled Percentage | Greater than 50% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Spine Width | 70mm Spine |
| Weight | 450g |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Description
Premium quality lever arch files with a plastic covering for increased durability. New finish on plastic covering. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. 70mm spine width. A4. Red. Packed 10.
Alternative Products
-
Product Code: SKU-4122160
-
Product Code: SKU-48260122 Stock Available
-
Product Code: FS33288865 Stock Available
-
Product Code: ES0060212 Stock Available
-
Product Code: BX145009170 Stock Available
-
Product Code: LZ10102524 Stock Available
-
Product Code: KF20041264 Stock Available
-
Product Code: KF20021316 Stock Available
-
Product Code: ES8063231 Stock Available
Reviews
No Reviews
