- 5 Star™ Office lever arch file, A4, 70mm, made of high quality board with a paper covering for a professional finish
- Laminate/ POB
- Adhesive label
- Accredited FSC certification
- Supplied complete with compressor bar
- Slotted covers provide added file stability
- Reinforced bottom edge for greater durability
- Size: A4, 70mm
<
>
5 Star Lever Arch File A4 70mm Spine Red (Pack of 10) 423717
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Size | A4 |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Red |
| Dimensions | 70x318x290mm |
| Capacity | 70mm - approx. 560 Sheets |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Recycled Percentage | 75% |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 70mm |
| Material | Paper On Board |
| Laminated | No |
| Manufacturer | The OT Group |
| Spine Width | 70mm Spine |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Description
Lever arch files with a brightly coloured paper covering over a high quality board. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. Spine label for easy identification of contents. 70mm spine width. A4. Red. Packed 10.
Alternative Products
-
Product Code: SKU-4122160
-
Product Code: SKU-48260122 Stock Available
-
Product Code: FS340352102 Stock Available
-
Product Code: FS33288865 Stock Available
-
Product Code: ES0060212 Stock Available
-
Product Code: BX0961410 Stock Available
-
Product Code: LZ10102524 Stock Available
-
Product Code: KF20041264 Stock Available
-
Product Code: KF20021316 Stock Available
-
Product Code: ES8063231 Stock Available
Reviews
No Reviews
