- Premium quality lever arch files with a plastic covering for increased durability
- New finish on plastic covering
- Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability
- Slotted covers provide added file stability when in use
- Supplied complete with compressor bar
- 70mm spine width
- A4
- Blue
<
>
5 Star Premium Lever Arch File A4 70mm Spine Polypropylene Blue (Pack of 10) 340344
17 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% Biodegradable |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Blue |
| Dimensions | 70x318x290mm |
| Capacity | 560 Sheets |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Recycled Percentage | Greater than 50% |
| Recycled Product | 60% Recycled Content |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 70mm |
| Material | Polypropylene |
| Laminated | No |
| Manufacturer | VOW |
| Spine Width | 70mm Spine |
| Weight | 450g |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Description
Premium quality lever arch files with a plastic covering for increased durability. New finish on plastic covering. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. 70mm spine width. A4. Blue. Packed 10.
Alternative Products
-
Product Code: SKU-4122143
-
Product Code: SKU-48260153 Stock Available
-
Product Code: FS42370948 Stock Available
-
Product Code: ES006127 Stock Available
-
Product Code: ES0060425 Stock Available
-
Product Code: BX145001132 Stock Available
-
Product Code: LZ1010351 Stock Available
-
Product Code: KF20039162 Stock Available
-
Product Code: KF20020361 Stock Available
Reviews
No Reviews
