- 5 Star™ Office lever arch file made of high quality board with a paper covering for a professional finish
- Laminate/ POB
- Adhesive label
- Accredited FSC certification
- Supplied complete with compressor bar
- Slotted covers provide added file stability
- Reinforced bottom edge for greater durability
- Size: A4, 70mm
<
>
5 Star Lever Arch File A4 70mm Spine Blue (Pack of 10) 423709
48 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | A4 |
| File Colour | Blue |
| Finger Hole | Yes |
| Dimensions | 70x318x290mm |
| Capacity | 70mm - approx. 560 Sheets |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Recycled Percentage | 75% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Mechanism Size | 70mm |
| Orientation | Portrait |
| Material | Paper On Board |
| Manufacturer | The OT Group |
| Laminated | No |
| Spine Width | 70mm Spine |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Description
Lever arch files with a brightly coloured paper covering over a high quality board. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. Spine label for easy identification of contents. 70mm spine width. A4. Blue. Packed 10.
Alternative Products
-
Product Code: SKU-4122143
-
Product Code: SKU-48260153 Stock Available
-
Product Code: FS34034417 Stock Available
-
Product Code: ES0060425 Stock Available
-
Product Code: LZ5570117 Stock Available
-
Product Code: BX0961843 Stock Available
-
Product Code: LZ1010351 Stock Available
-
Product Code: KF20039162 Stock Available
-
Product Code: KF20020361 Stock Available
Reviews
No Reviews
