- Supplied complete with compressor bar
- Laminate/ POB
- Adhesive label
- Accredited FSC certification
- Slotted covers provide added file stability
- Reinforced bottom edge for greater durability
- Finger hole for easy retrieval from shelves
<
>
5 Star Lever Arch File A4 70mm Spine Purple (Pack of 10) 939907
63 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: FS5008363382 Stock Available
-
Product Code: FS2951871784 Stock Available
-
Product Code: FS3309251891 Stock Available
-
Product Code: FS42372594 Stock Available
-
Product Code: FS42370957 Stock Available
-
Product Code: FS340352137 Stock Available
-
Product Code: FS2962044130 Stock Available
-
Product Code: 3M66228151 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Purple |
| Size | A4 |
| Capacity | 70mm - approx. 560 Sheets |
| Dimensions | 70x318x290mm |
| File Colour | Purple |
| Finger Hole | Yes |
| Recycled Percentage | 75% |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 70mm |
| Material | Paper On Board |
| Manufacturer | The OT Group |
| Laminated | No |
| Spine Width | 70mm Spine |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Description
Brightly coloured 5 Starâ„¢ Office A4 70mm Lever Arch File made of high quality board with a paper covering for professional filing, comes with a compressor bar and spine label. Accredited FSC certification
Alternative Products
Reviews
No Reviews
