- DL size (110x220mm)
- Made from lightweight 80gsm paper
- Window size of 39x93mm
- Window position 19mm in from LHS, 18mm up
- Self seal closure - contains a strip of gum on each flap which when pressed together forms an instant bond
- Wallet envelope type, therefore the flap is on the long edge of the envelope
- Blue opaque interior
- PEFC™ certified - products are independently certified and can demonstrate their commitment to sustainable development and corporate social responsibility
- Pack of 1000 envelopes
<
>
5 Star DL Window Wallet Envelope Self Seal 80gsm 220x110mm White (Pack of 1000) M90025
180 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: FS296123788 Stock Available
-
Product Code: FS330038105 Stock Available
-
Product Code: ST10980101 Stock Available
-
Product Code: SS7082090 Stock Available
-
Product Code: FS3328962061 Stock Available
-
Product Code: FS5009254096 Stock Available
-
Product Code: BC1000212354 Stock Available
-
Product Code: BC10111814 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | DL |
| Closure | Self Seal |
| Flap Position | Long Edge |
| Envelope Grade | Light Weight |
| Dimensions | 110x220mm |
| Grammage | 80gsm |
| Gusset | No Gusset |
| Manufacturer | The OT Group |
| Material | Paper |
| Window Position | 19mm in from LHS, 18mm up |
| Window Size | 39x93mm |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Other Envelopes |
Description
5 Star™ Office white DL envelopes. These envelopes are PEFC™ certified and have a blue opaque interior for security. They also feature a window which allows you to clearly display the address of your correspondent. Made from 80gsm paper, these envelopes are lightweight and perfect for everyday use. This pack contains 1000 envelopes.
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
