- A4 (approx. 297 x 210mm)
- Ruled with 8mm feints
- Education-standard 75gsm smooth white paper
- Help Save the Rhino with our regular donations to the UK charity – over £100,000 since 2006
- Market-leading RHINO brand
- 100% recyclable
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Paper sourced from sustainable European forests
- Made in EU
<
>
RHINO A4 Punched Exercise Paper 1000 Pages / 500 Leaf 8mm Lined (Pack of 5)
Select Product Options:
Size: A4
Ruling: F8
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Cover Colour | No Cover |
| Ruling Colour | Grey |
| Paper Grammage | 75gsm |
| Paper Colour | White |
| No. of Pages | 500 Sheets |
| Rulings | Feint Ruled |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Country of Origin | Made in EU |
| Dimensions | 297x210mm |
| Books or Sheets | Sheets |
| Ruling Description | 8mm Ruled |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 11.725kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Exercise Books & Paper |
Description
Always handy, this ream of RHINO A4 loose leaf exercise paper is a great classroom backup for missing exercise books, tests, exams, for practicing, homework, or project notes. With 500 A4 leaves of 75gsm education-standard smooth white paper, this lined exercise paper is ideal for making notes, and is suitable for writing on both sides. And with 2 pre-punched holes, filing your work and notes is quick and easy.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
