- Esselte Cut Flush folders are made from 80 micron polypropylene
- Tear resistant due to material thickness and heat sealed edges
- Embossed finish prevents fingerprints or grease marks, Water resistant
- Convenient storage of documents and easy access thanks to the cut out
- Copy-safe material for preventing text lifting from paper to plastic
- 100% recyclable material
- Capacity - 20 sheets
- Pack of 100 Clear A4 Folders
- Glass clear 0.08 mm recyclable PP foil, copysafe
- Easy access to documents with cut out
- Top and right side opening
- For A4 format
- StockCode: 21312ES
<
>
Esselte Quality Folder, Holds up to 40 A4 sheets, Transparent, 75 Micron Polypropylene (Pack 100)
Product Details
General Information
| Colour | Clear |
| Size | A4 |
| Format | 210 x 297 mm (A4) |
| Product colour | Transparent |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Thickness | 7.5 cm |
| Width | 220 mm |
| Height | 307 mm |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type |
Description
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
