- Standard mechanism
- PP cover and grey paper lining on the inside
- Spine pocket labels replaceable for easier personalisation
- Cover lock, thumbhole and protected, metal edges for easy handling and secure document storage
- 350 A4 sheet capacity (80 gsm)
- FSCĀ® certified
- StockCode: 77337AC
<
>
Esselte Plastic Lever Arch File A4 50mm - Grey - Outer carton of 25
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Size | A4 |
| Environment Support | 70% FSCĀ® Mix, 90% Recyclable |
| File Colour | Grey |
| Dimensions | 318x52x287mm |
| Country of Origin | Poland |
| Material | Polypropylene |
| Orientation | Portrait |
| Recycled Product | Minimum 70% Recycled Material |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Spine Width | 50mm Spine |
| Weight | 390g |
Product Information
| Brand | Esselte |
| Type | Lever Arch File |
Description
Lever arch file for everyday use with PP cover and standard mechanism. A4, 50 mm.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
