- Rectangular coffee tables with flat rectangular base and twin uprights
- Base and columns available in black, brushed steel and white
- 25mm table tops available in beech, Barcelona walnut, grey oak, Kendal oak, oak and white, black, light grey, and onyx grey. MTO laminate option available
- Versatile and adaptable tables offer users a comfortable dining position for eating
- Range of rectangular tables which will add charm and warmth to any office breakout room or café area
- Boasting an uncomplicated design and exceptional stability
<
>
Eros rectangular coffee table with flat black rectangular base and twin uprights 1400mm x 800mm - grey oak
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Dimensions (WxDxH) | 1400x800x490mm |
| Height | 490mm |
| Leg Colour | Black |
| Leg Type | Twin Upright |
| Manufacturer | Dams International |
| Weight | 22kg |
| Size | 1400mm |
| Shape | Rectangular Table |
| Warranty | 2 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Eros |
| Type | Reception Table |
Description
Eros tables have the right proportions, flawless surfaces and a solid foundation, featuring a sturdy, rectangular base and twin uprights available in black, brushed steel and white that offer the ultimate in strength and stability. Eros has a simple yet stylish design which can be used as a dining table or as a meeting table in any traditional or modern breakout space or dining area.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
