- For use with the Epson LQ-680/2550/2500/2500+, 1060/860/670
- Duty Cycle of up to 2 million characters
- Colour: Black
- Printing is efficient and clear
- Epson ink ribbon for sharp results
- Designed for quick and easy installation into your printer
<
>
Epson SIDM Ribbon Cartridge Black C13S015262
126 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Compatibility | - Epson LQ-1060 - Epson LQ-2500 - Epson LQ-2500+ - Epson LQ-2550 - Epson LQ-670 - Epson LQ-680 - Epson LQ-680 Pro - Epson LQ-860 |
| Printing colours | Black |
| Print technology | Dot matrix |
| Print head | 24-pin |
| Print yield | 2000000 characters |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Brand compatibility | Epson |
| Package width | 30 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 125 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2800 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 9.2 g |
| Master (outer) case length | 510 mm |
| Master (outer) case width | 395 mm |
| Master (outer) case height | 260 mm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross height | 182 cm |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Products per pallet layer | 400 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 500 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 4200 pc(s) |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 182 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Minimum order quantity | 80 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Accessories |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
