- Optimised for use with Epson Printers
- Save up to 30% on ink use with Epson's individual cartridges
- Compatible with: Epson WF-4720DWF, WF-4725DWF, WF-4730DTWF, WF-4740DTWF
- Colour: Black
- DURABrite Ultra Ink produces laser-like business documents
- Capacity: 16.1ml
<
>
Epson 35 Padlock DURABrite Ultra Ink Cartridge Black C13T35814010
3 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | - WorkForce Pro WF-4740DTWF - WorkForce Pro WF-4730DTWF - WorkForce Pro WF-4725DWF - WorkForce Pro WF-4720DWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 900 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 16.1 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | C13T35814010 |
| Country of origin | Indonesia |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 260 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 66 g |
| Package type | Blister |
| Certification | CE |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2 m |
| Products per pallet | 2400 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 120 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946632698 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2 m |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 2400 pc(s) |
| Products per pallet layer | 240 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 240 pc(s) |
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
