- Print yield: 450 pages
- Colour: Cyan
- For use with Expression Home XP-235/245/247/332/335/342/345/432/435/442/445
- Genuine Epson ink cartridge
- Results are sharp and well defined
- Ink is absorbed quickly to prevent blot and bleed
<
>
Epson 29XL Strawberry Claria Home Ink Cartridge High Yield Cyan C13T29924012
4 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: FS9258181305 Stock Available
-
5 Star A4 Coloured Copier Paper Multifunctional 80gsm Light Yellow Ream-Wrapped (Pack of 500) 297641Product Code: FS297641752 Stock Available
-
Product Code: KF04381255 Stock Available
-
Product Code: BA7139288 Stock Available
-
Product Code: GL55211287 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | - Expression Home XP-455 - Expression Home XP-452 - Expression Home XP-445 - Expression Home XP-442 - Expression Home XP-435 - Expression Home XP-432 - Expression Home XP-355 - Expression Home XP-352 - Expression Home XP-345 - Expression Home XP-342 - Expression Home XP-335 - Expression Home XP-332 - Expression Home XP-257 - Expression Home XP-255 - Expression Home XP-247 - Expression Home XP-245 - Expression Home XP-235 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 450 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 6.4 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | C13T29924012 |
| Country of origin | United Kingdom |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 26 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 42 g |
| Package type | Blister |
| Certification | CE |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 39 cm |
| Products per pallet | 3400 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946626581 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 3400 pc(s) |
| Products per pallet layer | 340 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 340 pc(s) |
| Minimum order quantity | 10 pc(s) |
Product Information
| Brand | Epson |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
