- A5 ring binders
- 2 O-ring mechanism
- Capacity: 25mm (250 sheets)
- Colour: Black
- Pack of 10
- Durable polypropylene covered board
- Spine label for easy content reference
<
>
Elba 25mm 2 O-Ring Binder A5 Black (10 Pack) 100082442
6 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Ring Type | O-Ring |
| Size | A5 |
| Dimensions | 210x234x35mm |
| Capacity | 250 Sheets |
| Recycled Product | Minimum 40% Recycled Material |
| Material | PVC On Board |
| Number Of Rings | 2 Ring |
| Orientation | Portrait |
| Manufacturer | Hamelin |
| Spine Width | 35mm Spine |
| Weight | 210g |
Product Information
| Brand | Elba |
| Type | Binder |
Description
This Elba A5 ring binder is made from durable polypropylene covered board for long lasting use. The binder features a standard 2 O-ring mechanism with a 25mm (250 sheet) capacity and comes with a self adhesive spine label for quick and easy identification of contents. This pack contains 10 black ring binders.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
