- Made from 95% recycled materials
- 4 D Ring Mechanism
- 40mm Spine
- 22mm Ring Capacity
- Front presentation pocket
- Inside pocket
- 1000 micron cover
- Single Pack
- Strong black 1000 micron landscape cover ring binder with clear 160 micron A3 size sleeve on front cover and spine cover for personalisation and presentation
- Clear additional storage pocket featured inside of front cover to house loose items and documents
- 4 āDā ring mechanism securely hold A3 punched pockets or paper
- Ring capacity 25mm with a 40mm spine
- Responsibly sourced materials and responsibly produced. Made from 50% recycled materials, product and packaging both 100% recyclable
- Inner quantity = 12. Outer quantity = 48
<
>
Eco Eco A3 95% Recycled Presentation 4 Ring Landscape Binder - Single
43 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Ring Type | D-Ring |
| Size | A3 |
| Environment Support | 100% Recyclable |
| Dimensions | 440x40x365mm |
| Clear Pocket | Front & Spine |
| Capacity | 25mm |
| Number Of Rings | 4 Ring |
| Orientation | Portrait |
| Material | Recycled Plastic |
| Manufacturer | eco-eco Stationery |
| Spine Width | 40mm Spine |
| Weight | 412g |
Product Information
| Brand | eco-eco |
| Type | Binder |
Description
Strong black 1000 micron landscape cover ring binder with clear 160 micron A3 size sleeve on front cover and spine cover for personalisation and presentation. Clear additional storage pocket featured inside of front cover to house loose items and documents. 4 āDā ring mechanism securely hold A3 punched pockets or paper. Ring capacity 25mm with a 40mm spine. Responsibly sourced materials and responsibly produced. Made from 95% recycled materials, product 100% recyclable.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
