- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Single lever mechanism for gas lift control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
- Optional High Rise Draughtsman kit
<
>
Eclipse Plus I Lever Task Operator Chair Charcoal
77 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Charcoal |
| Material | Fabric |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 440mm |
| Back/Seat Action | 1 Lever |
| Base Finish | Black |
| Back Height | 490-550mm |
| Back Colour | Charcoal |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Chair Colour | Charcoal |
| Dimensions | 600x600x1010mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | The OT Group |
| Seat Depth | 450mm |
| Seat Colour | Charcoal |
| Seat Height | 460-580mm |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 480mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 2 Year |
| With Arms | No Arms |
| With Headrest | No |
| Weight | 10.1kg |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
