- Up to 100% Extra Life with Power Boost Actives
- Perfect for powering everyday devices
- Leakage protection, superior nylon top closure
- Longevity performance compared to Minimum Average Duration of the latest IEC AA high drain application test
- 0% plastic battery packaging is recyclable
- Unused batteries last up to 10 years in ambient storage
- Results may vary by device or usage pattern
- Pack of 8
- Size: AAA
<
>
Duracell Plus AAA Battery Alkaline 100% Extra Life Power Boost (Pack of 8) 5009380+
298 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Battery type | Single-use battery |
| Battery size(s) | AAA |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 8 pc(s) |
| Product colour | Black, Gold |
| Width | 11 mm |
| Depth | 10 mm |
| Height | 48 mm |
| Package weight | 80 g |
Product Information
| Brand | 2-Power |
| Type | Alkaline Batteries |
Description
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
