- Easy-clean, durable design
- Anti-slip, UV resistant vinyl backing
- Colour: Blue
- A smart, functional blue door mat
- Designed to absorb moisture and dust quickly and efficiently
- Optical barrier keeps the mat looking fresh and clean
- Dimensions: 1200x1800mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details
<
>
Doortex Dust Control Door Mat 1200x1800mm Blue 49180DCBLV
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Polypropylene |
| Construction | Plush Pile |
| Anti-Slip | Yes |
| Dimensions | 1200x1800mm |
| Manufacturer | Floortex Europe Ltd |
| Length | 1800mm |
| Product Group | Advantagemat |
| Weight | 6.26kg |
| Width | 1200mm |
| Use | Indoor |
Product Information
| Brand | Doortex |
| Type | Door Mats |
Description
Specially designed to suck up dust and moisture, this range of Dust Control mats from Floortex are ideal for placing just inside the door. In a smart blue with an anti-slip backing to ensure they stay put, these mats will keep your office safe and tidy on rainy days. They can be easily cleaned with a vacuum cleaner or hose pipe, and will ensure your office flooring stays in brilliant condition.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
