- Back panel and H-Frame leg set with fixed 3-drawer pedestal and two cable access ports
- Pedestal can be fitted to left or right hand side
- Graphite frame with adjustable feet levellers
- 25mm thick worktop
- Rectangular desks 800mm deep cable port access
- The fully welded H-Frame leg design ensures a strong and stable workstation
- Desktops available in beech, oak, walnut, grey oak, kendal oak, Nebraska grey oak and white
- Sturdy fixed pedestal with three shallow drawers
- The traditional four leg design is complete with adjustable feet
<
>
Contract 25 straight desk with 3 drawer pedestal and graphite H-Frame leg 1200mm x 800mm - beech top
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Beech |
| Material | Wood |
| Cable Port | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 1200x800x725mm |
| Desk Depth | 800mm |
| Manufacturer | Dams International |
| Pedestals | Fixed 3 Drawer |
| Frame Colour | Graphite |
| Leg Type | 4 Leg |
| Top Colour | Beech |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Size | 1200mm |
| Style | Rectangular Desks |
Product Information
| Brand | Contract 25 |
| Type | Office Desks |
Description
Boasting a wide range of configurations and desk options, the Contract 25 range is available with cantilever leg and H-Frame leg designs to suit all requirements for function, style and most importantly budget.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
