- Particularly ergonomic form in a 45° design
- Precise sensor with 3-level, adjustable resolution
- Status LED indicates low battery charge
- 6 buttons and a scroll wheel
- Pleasant to the touch due to abrasion-proof surface finishing
- Extra small nano receiver
<
>
Cherry MW 4500 Ergonomic Wireless Mouse Black JW-4500
88 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Purpose | Office |
| Device interface | RF Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 6 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Frequency band | 2.4 - 2.483 GHz |
| Certification | CE, FCC, UKCA |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wireless range | 10 m |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Battery technology | Alkaline |
| Power consumption | 35 mA |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Width | 72 mm |
| Depth | 119 mm |
| Height | 66 mm |
| Weight | 120 g |
| Receiver width | 1.5 cm |
| Receiver depth | 1.9 cm |
| Receiver height | 6 mm |
| Receiver weight | 5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 220 g |
Product Information
| Brand | CHERRY |
| Type | Mice & Trackball |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
