- Stylish fabric manager chair
- Panel stitch design to seat and back
- Contoured lower back for added comfort and support
- Fixed black polyurethane armrests
- Durable black nylon 5 star base
- Gas height adjustment
- Knee tilt adjustment
- User weight tension control
- Matching cantilever visitor's chair available
- Stylish fabric manager chair with user weight tension control
- Panel stitch design to seat and back
- Contoured lower back for added comfort and support
- Fixed black polyurethane armrests with durable black nylon 5 star base
- User weight tension control with standard tilt lock
- Contoured lower back for added comfort and support
<
>
Cavalier fabric managers chair - blue
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Blue |
| Back Width | 495mm |
| Back/Seat Action | Fixed Back |
| Back Height | 655mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Manufacturer | Dams International |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Width | 505mm |
| Seat Height | 450-540mm |
| Seat Depth | 460mm |
| Weight | 14.0kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Cavalier |
| Type | Office Chairs |
Description
The Cavalier manager seating range is available as a soft, supple leather faced chair or as a fabric chair in blue or charcoal, both carefully stitched and tufted for plush comfort and a most elegant look. Designed to complement the managers chair, the black leather Cavalier visitors chair will also make a stunning addition to any conference room or waiting area.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
