- Genuine Canon Ink produces on average 35% more quality prints than imitation cartridges
- Genuine Canon Ink is 100% reliable so you can print with less stress
- Genuine Canon Ink provides consistent quality prints 100% of the time
- Return every ink and toner cartridge to be reused or recycled. It's free, easy and environmentally friendly
<
>
Canon PG-540L Black Ink Pixma 5224B001
5958 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Canon |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | PIXMA MG2150, PIXMA MG2250, PIXMA MG3150, PIXMA MG3250, PIXMA MG3550, PIXMA MG4150, PIXMA MG4250, PIXMA MX375, PIXMA MX395, PIXMA MX435, PIXMA MX455, PIXMA MX475, PIXMA MX515, PIXMA MX525, PIXMA MX535, PIXMA MG3650, PIXMA TS5150, PIXMA TS5151, PIXMA MG3650S |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 300 pages |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 11 ml |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| OEM code | PG-540L BL |
| Country of origin | Japan |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
