- Page yield: up to 600
- Colour: Black
- Compatible with: MFC-J430W, J625DW, J825DW, J6510DW, J6710DW, J6910DW DCP-J525W, J725DW, J925DW, J5910DW
- High Yield
- Original Brother inkjet cartridge
<
>
Brother LC1240BK Inkjet Cartridge Black LC1240BK
39 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: TB58510123 Stock Available
-
Product Code: 3M9988310 Stock Available
-
Product Code: RY0463716 Stock Available
-
Product Code: KF415132384 Stock Available
-
Product Code: KF03800579 Stock Available
-
Product Code: DV19623231 Stock Available
-
Product Code: BA6940221 Stock Available
-
Product Code: GOSA415 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 600 pages |
| Colour ink page yield | 600 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 24 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 121 mm |
| Weight | 50 g |
| Package weight | 82 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross height | 15.5 cm |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 261.6 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
