- 12mm wide, 8m long
- High quality genuine Brother cassette
- Ensure durable, easily readable results
<
>
Brother Black On White Label Tape 12mm x 8m - TZEN231
1 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Black/White |
| Label colour | Black on white |
| Tape type | TZ |
| Product colour | Black |
| Print technology | Thermal transfer |
| Country of origin | China |
| Laminated | No |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | PT-200, PT-210E, PT-220, PT-300, PT-310, PT-340, PT-340C, PT-350, PT-540, PT-540C, PT-550, PT-1000, PT-1200, PT-1200P, PT-1250, PT-1250J, PT-1250S, PT-1280, PT-1750, PT-18R,1800, PT-1800E, PT-1830VP, PT-1850, PT-1850VP, PT-2400, PT-2400E, PT-2420PC, PT-2450, PT-2450DX, PT-2460, PT-2480, PT-2500PC, PT-3600, PT-9200PC, PT-9200DX, PT-9400, PT-9500PC, PT-9600 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 17 mm |
| Depth | 67 mm |
| Height | 103 mm |
| Weight | 36 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 55 g |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 234 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Sustainability
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
