- White Wallet Envelope
- 110 x 220mm (DL)
- Sealing Type: Peel and Seal
- 100gsm
<
>
Blake Purely Everyday White Wdw P&S Wlt 110X220mm 100gsm Pk500 100% PEFC Certified Code 23884 3P
Product Code: 604134
Product Unit: Each
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | DL |
| Envelope Grade | Medium Weight |
| Environment Support | PEFC Certified Product |
| Flap Position | Long Edge |
| Dimensions | 110x220mm |
| Closure | Peel & Seal |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Gusset | No Gusset |
| Grammage | 100gsm |
| Material | Paper |
| Window Position | 18mm Up, 19mm From Left |
| Window Size | 35x90mm |
Product Information
| Type | Envelope |
Description
An extensive range of peel and seal envelopes that is a league above standard latex self seals. Its obvious advantage being the extended shelf life that comes with peel and seal and is becoming more and more popular due to this key feature.
Alternative Products
Reviews
No Reviews