- Wallet envelopes with address window
- 90 gsm paper
- Window size: 35 x 90mm
- Window position: 19mm in, 18mm up
- Self seal closure
- Size: DL
- Colour: White
- Pack of 500
- White Wallet Envelope
- 110 x 220mm (DL)
- Sealing Type: Self Seal
- 90gsm
- StockCode: 40051BL
<
>
Blake Purely Everyday (DL) Wallet Self Seal (220mm x 110mm) 90g/m2 White Low Window Envelopes (Pack of 500)
Product Code: SKU-2172306
Product Unit: Each
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | DL |
| Envelope Grade | Medium Weight |
| Environment Support | PEFC Certified Product |
| Flap Position | Long Edge |
| Dimensions | 110x220mm |
| Closure | Self Seal |
| Grammage | 90gsm |
| Gusset | No Gusset |
| Manufacturer | Blake Envelopes |
| Window Position | 18mm Up, 19mm From Left |
| Window Size | 35x90mm |
Product Information
| Type | Envelope |
Description
Purely Everyday DL White Windowed Press Seal Envelopes 1000'sBlake Purely Everyday DL 90gsm Self Seal White Window Envelopes (Pack of 500) 7772Blake PurelyEveryday DL 90gsm Self Seal White Window Envelopes (Pack of 500) 7772All the sizes you will ever need are covered in this vast array of Envelopes products, not only that but numerous substrates and sealing possibilities give unbounded options for your everyday Envelopes requirements.Wallet envelopes with address window90 gsm paperWindow size: 35 x 90mmWindow position: 19mm in, 18mm upSelf seal closureSize: DLColour: WhitePack of 500
Alternative Products
Reviews
No Reviews