- Professional choice USB 2.0 Type A to B cable for commercial and high performance AV and IT installations
- Supports data transfer speeds up to 480Mbps
- Robust PVC housing, nickel connectors and gold plated contactsandnbsp;
- Double shielded cable, corrosion resistant tinned copper conductors
- USB 2.0, 480Mbps; 10 year warranty
<
>
Blake Premium Business Paper Diamond White Smooth A4 120gsm (Pack 500) 36677
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | A4 |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black, Grey, Red |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 28/24 |
| Connector material | Nickel |
| Contact material | Copper |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor material | Tinned copper |
| Connector shielding | Yes |
| Connector shield material | Aluminium |
| Connector housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Cable type | Round cable |
| Nominal attenuation | 5.8db/km |
| Cable length | 10 m |
| Cable diameter | 5 mm |
| Bend radius (min) | 1.6 cm |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 15.5 x 35 x 7.8 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 11.8 x 35 x 10.2 mm |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Certification | RoHS, REACH, UL |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | Lindy |
| Type | Computer Cables |
Description
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
