- Premium quality lever arch files with a plastic covering for increased durability
- New finish on plastic covering
- Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability
- Slotted covers provide added file stability when in use
- Supplied complete with compressor bar
- 70mm spine width
- Foolscap
- Green
<
>
5 Star Premium Lever Arch File Foolscap 70mm Spine Polypropylene Green (Pack of 10) 913225
33 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: TX510362982 Stock Available
-
Product Code: FS9132098 Stock Available
-
Product Code: PPR405002405 Stock Available
-
Product Code: KF2002791 Stock Available
-
Product Code: BB0181070712 Stock Available
-
Product Code: BC1000212354 Stock Available
-
Product Code: GOSA490S4 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | 70% Biodegradable |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Green |
| Dimensions | 70x364x296mm |
| Capacity | 560 Sheets |
| Manufacturer | VOW |
| Laminated | No |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 70mm |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Recycled Percentage | Greater than 50% |
| Material | PP On Board |
| Spine Width | 70mm Spine |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Description
Premium quality lever arch files with a plastic covering for increased durability. New finish on plastic covering. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. 70mm spine width. Foolscap. Green. Packed 10.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
