- Premium quality lever arch files with a plastic covering for increased durability
- New finish on plastic covering
- Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability
- Slotted covers provide added file stability when in use
- Supplied complete with compressor bar
- 70mm spine width
- Foolscap
- Black
<
>
5 Star Premium Lever Arch File Foolscap 70mm Spine Polypropylene Black (Pack of 10) 913187
71 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: WX015321376 Stock Available
-
Product Code: FS9136326004 Stock Available
-
Product Code: KF01317966 Stock Available
-
Product Code: AV1763157 Stock Available
-
Product Code: NL820205070 Stock Available
-
Product Code: NAV03176941 Stock Available
-
Product Code: AU916592669 Stock Available
-
Product Code: KF015243344 Stock Available
-
Product Code: CX01980310 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Size | Foolscap |
| Environment Support | 70% Biodegradable |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Black |
| Dimensions | 70x364x296mm |
| Capacity | 560 Sheets |
| Manufacturer | VOW |
| Laminated | No |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 70mm |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Recycled Percentage | Greater than 50% |
| Material | PP On Board |
| Spine Width | 70mm Spine |
| Weight | 470g |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Description
Premium quality lever arch files with a plastic covering for increased durability. New finish on plastic covering. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. 70mm spine width. Foolscap. Black. Packed 10.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
