- Supplied complete with compressor bar
- Laminate/ POB
- Adhesive label
- Accredited FSC certification
- Slotted covers provide added file stability
- Reinforced bottom edge for greater durability
- Finger hole for easy retrieval from shelves
<
>
5 Star Lever Arch File A4 70mm Spine Yellow (Pack of 10) 423733
16 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: FS423695243 Stock Available
-
Product Code: FS34035229 Stock Available
-
Product Code: FS340336111 Stock Available
-
Product Code: FS3979213661 Stock Available
-
Product Code: FS2962044249 Stock Available
-
Product Code: FS2969052033 Stock Available
-
Product Code: FS2967865164 Stock Available
-
Product Code: BC1000212354 Stock Available
-
Product Code: 3M231622105 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Size | A4 |
| Finger Hole | Yes |
| File Colour | Yellow |
| Dimensions | 70x318x290mm |
| Capacity | 70mm - approx. 560 Sheets |
| Reinforced Edges | Reinforced Bottom Edge |
| Recycled Percentage | 75% |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Orientation | Portrait |
| Mechanism Size | 70mm |
| Material | Paper On Board |
| Laminated | No |
| Manufacturer | The OT Group |
| Spine Width | 70mm Spine |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Lever Arch File |
Description
Lever arch files with a brightly coloured paper covering over a high quality board. Metal finger pull lining and reinforced bottom edge provide added durability. Slotted covers provide added file stability when in use. Supplied complete with compressor bar. Spine label for easy identification of contents. 70mm spine width. A4. Yellow. Packed 10.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
