- Removable flags for easy indexing
- Will stick on virtually any surface
- Easy to remove one flag at a time from the backing card
- Transparent film on half of flag so that you can easily see text underneath
- Easy to write on surface
- Five sets of 20 flags on each card, one each of brightly coloured tips in yellow, green, red, orange and blue
<
>
5 Star Index Flags 5 Bright Colours 12x45mm 20 Flags per Colour Assorted 935458
12 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: FS296441109 Stock Available
-
Product Code: FS902576749 Stock Available
-
Product Code: FS2951952230 Stock Available
-
Product Code: FS2951871829 Stock Available
-
Product Code: FS297595404 Stock Available
-
Product Code: CPD700004375 Stock Available
-
Product Code: FS5009254096 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Assorted Colours |
| Adhesive Type | Repositionable |
| Dimensions | 80x60x3mm |
| Printed | No |
| Manufacturer | The OT Group |
| Label size | 12x45mm |
| Weight | 50g |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Flag |
Description
5 Star Officeâ„¢ Index Flags are positionable film tabs that are ideal for highlighting and indexing important information on your documents. This pack contains five different brightly coloured flags (yellow, green, red, orange and blue) on a card backing from which the flags can easily be removed one at a time . The flags have a water based adhesive that will stick to virtually any surface but does not leave any residue, but enable you reposition the flags.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
