- C5 size (229x162mm)
- Made from mediumweight 100gsm paper
- Window size of 100x45mm
- Window position 60mm in from LHS, 24mm up
- Press seal closure - meaning that all you have to do is apply the two glued flaps together to form an instant bond
- Pocket envelope type, therefore the flap is on the short edge of the envelope
- Opaque interior for security
- Pack of 500 envelopes
- Self-seal envelopes close and stick without the need to moisten the glue
- Our self-seal envelopes have two flaps, each with a strip of latex
- Forms an instant bond when pressed together
- Long shelf life when stored correctly
- Blue honeycomb opaque
- Made in Ireland
<
>
5 Star C5 Window Pocket Envelope Press Seal 100gsm White 229x162mm (Pack of 500) 553258
56 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: GOSC5179 Stock Available
-
Product Code: FS638566111 Stock Available
-
Product Code: FS5008363382 Stock Available
-
5 Star Recycled Half Flap Document Wallet Foolscap 250gsm Capacity 32mm Assorted (Pack of 50) 501785Product Code: FS501785154 Stock Available
-
Product Code: FSM90025175 Stock Available
-
Product Code: FS3328962058 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Size | C5 |
| Closure | Press Seal |
| Dimensions | 229x162mm |
| Flap Position | Short Edge |
| Envelope Grade | Medium Weight |
| Material | Paper |
| Grammage | 100gsm |
| Gusset | No Gusset |
| Manufacturer | The OT Group |
| Window Position | 60mm in from LHS, 24mm up |
| Window Size | 100x45mm |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Other Envelopes |
Description
5 Starâ„¢ Value white C5 pocket envelopes. These envelopes are made from mediumweight 100gsm paper and feature a window, allowing you to clearly display the address of your correspondent. They feature a press seal, meaning that all you have to do is apply the two glued flaps together to form an instant bond. This pack contains 500 envelopes.
Alternative Products
Reviews
No Reviews
