- Made from polypropylene over recycled board
- Polypropylene
- Spine label Plastic pockets with Inserts
- Capacity: 250 sheets
- Two O-Rings
<
>
5 Star 2O-Ring Binder A4 Polypropylene Yellow (Pack of 10) 340328
39 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: HTST1163272 Stock Available
-
Product Code: TX510363005 Stock Available
-
Product Code: FS296123796 Stock Available
-
Product Code: FS2969052047 Stock Available
-
Product Code: FS296778451 Stock Available
-
Product Code: SE15501169 Stock Available
-
Product Code: GL522114021 Stock Available
-
Product Code: BC1000212511 Stock Available
-
Product Code: GOSA490S4 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Ring Type | O-Ring |
| Size | A4 |
| Dimensions | 250x311x45mm |
| Capacity | 250 Sheets |
| Recycled Product | Up To 50% Recycled Material |
| Orientation | Portrait |
| Material | Polypropylene on board |
| Number Of Rings | 2 Ring |
| Manufacturer | Spicers |
| Spine Width | 25mm Spine |
| Weight | 228g |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Binder |
Description
5 Starâ„¢ Office Ring Binders are made from polypropylene over board designed to match the corresponding 5 Starâ„¢ Office Lever Arch Files. The board is made from recycled material and is strengthened to provide a durable and long lasting binder. The binders have an adhesive spine label for easy identification whilst on the shelf.
Alternative Products
-
Product Code: WX02005245 Stock Available
-
Product Code: WX0200340 Stock Available
-
Product Code: FS6365885 Stock Available
-
Product Code: FS34028X147 Stock Available
-
Product Code: FS29751X65 Stock Available
-
Product Code: KF0147317 Stock Available
-
Product Code: KF01472113 Stock Available
-
Product Code: KF20034172 Stock Available
-
Product Code: KF0200556 Stock Available
Reviews
No Reviews
