- Made from polypropylene covered recycled board
- Polypropylene
- Spine label Plastic pockets with Inserts
- Capacity: 250 sheets
- 2 O-Rings
<
>
5 Star 2O-Ring Binder A4 Polypropylene Blue (Pack of 10) 340298
46 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: FS9258181305 Stock Available
-
Product Code: FS2958293285 Stock Available
-
Product Code: AV9888513 Stock Available
-
Product Code: PI16313
-
Product Code: RX12265156 Stock Available
-
Product Code: JDE6685773 Stock Available
-
Product Code: JTCS42 Stock Available
-
Product Code: GH4860169 Stock Available
-
Product Code: GOSA415 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Ring Type | O-Ring |
| Size | A4 |
| Dimensions | 250x311x45mm |
| Capacity | 250 Sheets |
| Recycled Product | Up To 50% Recycled Material |
| Number Of Rings | 2 Ring |
| Material | PVC On Board |
| Orientation | Portrait |
| Manufacturer | Spicers |
| Spine Width | 25mm Spine |
| Weight | 228g |
Product Information
| Brand | 5 Star |
| Type | Binder |
Description
5 Star™ Office Ring Binders are made from polypropylene covered board designed to match the corresponding 5 Star™ Office Lever Arch Files. The board is made from recycled material and is strengthened to provide a durable and long lasting binder. Adhesive label on spine for personalisation.
**Design may vary''**”
Alternative Products
Reviews
No Reviews
